Rozmrazovanie striech, rozmrazovanie potrubia
IB Rein, rodinná firma, ktorá už od roku 1994 poskytuje profesionálne upratovacie a čistiace práce širokému spektru ľudí, firiem, živnostníkom, podnikom, štátnej správe, či priemyslu. Chceme poskytovať práce všeho druhu, pre každé ročné obdobie, preto sme sa rozhodli do našich prác zakomponovať i nástrahy a trápenia počas mrazivých zimných mesiacov. Sme firma, ktorá dbá nielen na detail, ale i spokojnosť zákazníkov a kvalitne odvedenú prácu.
.jpg)
Zamŕzanie vie byť nielen nepríjemné, ale i nákladné, ak spôsobí škody. Nemalý problém predstavuje pre každého, nielen domácnosti, ale i formy, ubytovacie a školské zariadenia, úrady, reštaurácie, alebo priemysel. Keď voda v potrubí zamrzne zmení svoje skupenstvo z tekutého na pevné v podobe ľadu. Ľad sa v potrubiach a rúrach rozpína, a tie môžu začať praskať alebo sa úplne roztrhať. Najlepšie, čo môžete v prípade podozrenia na zamrznutie potrubie urobiť je ihneď sa pustiť do rozmrazovania. Predídete tak veľkým škodám a nákladným opravám.
Zamŕzanie vodovodu, rúr, potrubí, či kanalizácie? Prečo sa to deje?
Dôvodov, prečo potrubie v zime zamŕza je mnoho. Veľa z nich sa odvíja práve v zlej inštalácii, postupoch zavádzania a nedodržania technických noriem. Časť potrubí, ktoré sú priamo vystavené mrazivému počasiu ako točky alebo rúry na vonkajších stenách sú vysoko pravdepodobne zamrzávané pravidelne. Čudovali by ste sa, ale zamŕzaniu viete predísť ešte včas, a to pri stavebných prácach alebo úpravách.
Čo robiť, aby sme zabránili zamŕzaniu potrubí?
Vždy je lepšie problému predchádzať ako riešiť už vzniknutý problém. Preto sa snažte dodržiavať naše rady a eliminovať tak možné riziká.
Jednou zo základných chýb je plytké umiestnenie potrubí v zemi, čoho následkom je rýchle zamŕzanie. Najdôležitejšie je nevystavovať potrubia ani rúry nepriaznivému počasiu, a teda ich všemožne chrániť. Fyzika nepustí, čím je potrubie plytšie, tým rýchlejšie nadobudne teplotu na povrchu zeme, a tak zamrzne oveľa rýchlejšie aj ľahšie ako keby bolo umiestnené v správnej hĺbke. Potrubie by sa malo jednoznačne nachádzať hlboko pod úrovňou mrazu. Ideálnou hĺbkou sa určuje 1,8 – 2 metre a hlbšie. Všetko závisí najmä od regiónu, preto napríklad v mestách a obciach Podunajskej nížiny to bude určite nižšie ako v severných horských oblastiach, kde je počasie dlhodobo chladnejšie a dosahuje oveľa nižšie teploty.
Príčinou zamŕzania potrubí, kanalizácie, rúr, vykurovacích potrubí a iných pozemných alebo nadzemných potrubí je i nedostatočná a zlá tepelná izolácia. V žiadnom prípade neumiestňujte potrubia, či rúry do blízkosti betónových a železobetónových konštrukcii, tehlových alebo betónových stien na budovách, ktoré vedia nadobudnúť oveľa vyššiu tepelnú vodivosť ako má napríklad pôda, hlina, či zem ako taká. Potrubie sa tiež nachádza na istých miestach bližšie k zemskému povrchu, prípadne k stenám budov. Tieto úseky treba tepelne izolovať niekedy i hrubšou alebo dvojitou tepelnou izoláciou, aby nedošlo k zamŕzaniu. Ako vhodné tepelné izolanty sú považované napríklad minerálna alebo sklenená vlna, či montážna pena.
Pravidelné používajte potrubné systémy, či už vodovodné alebo kanalizačné. Problém si totiž viete vytvoriť i sami, ak nedostatočne využívate vodu alebo kanalizáciu v domácnosti. Nízka spotreba vody spôsobuje zamŕzanie vody oveľa rýchlejšie, preto využívajte pravidelne vodovodné potrubie a kanalizáciu. V prípade celoročne nevyužívaných priestorov ako sú chaty, chalupy, záhradky, na ktoré chodíte iba sezónne vypúšťate vodu pred zimným obdobím. Týka sa to i vonkajších závlah, ktoré používate v záhradkách. Pred zimou ich kompletne vypustite a nechajte prepláchnuť kompresorom, aby sa zazimovali. Taktiež záhradne hadice nechajte kompletne vytiecť, stočte a uložte na suché miesto, napríklad do náraďovne alebo pivnice.
Voľte širší priemer potrubí, tie na rozdiel od úzkych zamŕzajú oveľa ťažšie a pomalšie. Čím viac vody v nich bude, tým lepšie, zamŕzanie bude totiž trvať oveľa dlhšie ako v prípade úzkych rúr. Vysoko odporúčané je používanie potrubia širšieho ako 50 mm.
I keď všetky podmienky dodržíte stále je tu riziko zamrznutia, a to v prípadoch extrémnych mrazov, ktoré sa môžu pár dni v roku vyskytnúť. Pred týmito situáciami sa nemožno brániť, keďže príroda je nevyspytateľná a nepredvídateľná. Riziko zamrznutia kanalizačného, potrubného systému a rúr sa predpokladá i v prípade dodržania všetkých odporúčaní pri klesnutí teplôt na okolo -15 až -25 °C.
Kontrolujte tých, ktorí vám potrubie osádzajú. K veľkým chybám dochádza práve pri zlých výpočtoch alebo v snahe ušetriť peniaze zo strany vykonávajúcej firmy.
Ako rozmrazovať potrubia?
Nečakajte na to, kedy budú teploty opäť nad nulou, prípadne na teplejšie jarné počasie, konajte včas!
Je mnoho spôsobov ako rozmraziť potrubie, či už po domácky alebo profesionálne odborníkmi. Dôležitou a niekedy ťažkou výzvou je lokalizácia a určenie zamrznutých miest v potrubí a kde vlastne k zamrznutiu došlo a v akom rozsahu. Ďalší faktor je stav potrubia. Ak došlo k popraskaniu alebo roztrhnutiu potrubia je nutné ho odborne vymeniť.
Pri rozmrazovaní je dôležité nechať otvorené všetky možné ventily, aby roztopený ľad mohol bez problémov vytekať. Vodovodné potrubie sa rozmrazuje smerom od kohútika do stúpačiek, za to kanalizačné potrubie rozmrazujeme opačne, od stúpačiek smerom k septiku.
Jednoduché odmŕzanie a odmrazovanie
Ak máte zamrznuté potrubie, či kohútik alebo rúru trčiacu z povrchu zeme alebo z fasády môžete pristúpiť k ručnému rozmŕzaniu fénom, infra lampou, vykurovacími káblami, rôznymi elektrickými prenosnými vyhrievačmi a ohrievačmi, plameňometom alebo priamo vriacou vodou, či mokrými horúcimi handrami. I keď si možno na rozmrazovanie trúfate sami, vždy je lepšie zavolať si na to predsa len odborníkov.
Pointou a cieľom odmrazovania vytŕčajúcich, odhalených a otvorených potrubí, kohútikov, či rúr je vystaviť ich sústavnému teplu, až dokiaľ nedôjde k rozmrznutiu a spriechodneniu, resp. sfunkčneniu potrubia.
Veľký pozor si však treba dávať na materiál potrubí. Spomínané metódy sú vhodné zväčša na kovové rúry, nakoľko sú výborný tepelný vodič. Tie plastové by vedeli poškodiť, prípadne úplne roztopiť.
Rozmrazovanie potrubí a rúr hadicou a horúcou vodou
Najlacnejšia, no najzdĺhavejšia metóda, ideálna na ľahko lokalizované zamrznutie v potrubí a rúrach. Na potrubie sa jednoducho nasadí hadica s horúcou vodou, ktorá je pustená priamo na zamrznuté miesto. Je nutné použiť hadicu s menším priemerom, ako je potrubie, najlepšie takú, ktorú možno ohýbať pre prípad výskytu ohybov, zatočených rúr a potrubí.
Máme profesionálnu špičkovú techniku a skúsenosti rozmrazením potrubí, rúr, vykurovacích a kanalizačných systémov, rúrovodov a iných potrubí pomocou horúcej vody. Sme rýchly a rozmrazovanie vykonávame výlučne ekologicky, bez použitia chémie.
Odmrazovanie kanalizačných potrubí a kanalizačného systému
I keď je oveľa menej pravdepodobní, že zamrznú, stať sa to môže. V kanalizácii dochádza neustále k pohybu vody, resp. ich obsahu, preto sa nepredpokladá časté zamŕzanie. Ak sa však i napriek tomu stane, že namrzne existuje pár metód na jej rozmrznutie.
Ak sa ľad nenachádza ďaleko od toalety, či umývadla je možné cez nich naliať horúci koncentrovaný soľný roztok v pomere 1 kg na 10 l vody, ktorý je schopný ľad v potrubí roztopiť. Možnosť predstavuje i vykurovací kábel, ktorým cez toaletu vložíme do rúry a pristúpime k rozmrazovaniu. Ak ani jedna metóda nezabrala alebo nie je možné ju použiť pristúpte k rozmrazovaniu hadicou s horúcou vodou.
Na rozmrazovanie kanalizácii je tiež vhodné si zavolať odborníkov, ktorí s tým majú nielen skúsenosti, ale odmrazovanie vykonajú rýchlejšie, odbornejšie, bez prípadných škôd. Disponujeme profesionálnymi strojmi a parogenerátormi, ktoré si s tým hravo poradia.
Rozmrazovanie striech, odkvapov, ríms, žľabov – roztápanie ľadu a snehu
Venujeme sa ekologickému rozmrazovaniu a roztápaniu ľadu a snehu zo striech, odkvapov, ríms, rín, žľabov, okrajov striech, potrubí, úžľabia, odpadov, apod. Pri prácach využívame výlučne horúcu vodu produkovanú z našej robustnej vysokotlakovej techniky. Na rozpustenie aj tej najhrubšej vrstvy ľadu nepoužijeme ani kúsok chémie, chemikálii a iných umelých látok. Čistenie je maximálne v súlade s ekológiou, ochranou prírody, životného prostredia a zdravia ľudí.
Výsledok prác je naozaj rýchly. Dosahujeme teplotu vody až 98 °C, vďaka čomu sa i veľmi hrubý ľad topí veľmi rýchlo. Včasné rozmrazenie a roztopenie naozaj hrubej vrstvy snehu, či ľadu vie predísť nezvratným poškodeniam na budovách a domoch v dôsledku prepadu, popraskania, potrhania alebo iného zničenia strešných, či iných častí budov. Rozmrazovanie horúcou vodou je i oveľa finančne dostupnejšie a z hľadiska prác bezpečnejšie, než napríklad prácne ručné zhŕňanie, kde často potrebujete lešenie, plošinu, či iné pomocné nástroje.
Rozmraziť vieme skutočne každý zamrznutý povrch a to ekologicky horúcou vodou. K dispozícii sme každému, kto má problémy so zamrznutými potrubiami, rúrami, vodovodnými, kanalizačnými alebo vykurovacími systémami, so zamrznutými rímsami, žľabmi, odtokmi, odpadmi, rínami alebo strechami. Sme tu pre rodinné domy, bytové domy, firmy, administratívne komplexy, komerčné budovy, obchodné a nákupné centrá, štátnu správu a samosprávu, školské, ubytovacie a stravovacie zariadenia, a mnoho ďalších.
Svoje služby sprístupňujeme pre potreby nasledovných miest a okolitých obcí: Bratislava, Malacky, Holíč, Senica, Skalica, Myjava, Pezinok, Modra, Senec, Šamorín, Galanta, Dunajská Streda, Trnava, Veľký Meder, Sereď, Šaľa, Nitra, Komárno, Trenčín, Hlohovec, Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, Púchov, Bytča, Považská Bystrica, Žilina, Poprad, Košice, Michalovce, Prešov, Banská Bystrica, Martin, Prievidza, Zvolen, Nové Zámky, Spišská Nová Ves, Levoča, Levice, Zlaté Moravce, Veľký Krtíš, Lučenec, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Topoľčany, Handlová, Čadca, Detva, Rimavská Sobota, Rožňava, Revúca, Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica, Dubnica nad Váhom, Bánovce nad Bebravou, Partizánske, Brezno, Dolný Kubín, Trebišov, Kysucké Nové Mesto, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Humenné, Bardejov, Vranov nad Topľou, Snina.
.jpg)
Zamŕzanie vie byť nielen nepríjemné, ale i nákladné, ak spôsobí škody. Nemalý problém predstavuje pre každého, nielen domácnosti, ale i formy, ubytovacie a školské zariadenia, úrady, reštaurácie, alebo priemysel. Keď voda v potrubí zamrzne zmení svoje skupenstvo z tekutého na pevné v podobe ľadu. Ľad sa v potrubiach a rúrach rozpína, a tie môžu začať praskať alebo sa úplne roztrhať. Najlepšie, čo môžete v prípade podozrenia na zamrznutie potrubie urobiť je ihneď sa pustiť do rozmrazovania. Predídete tak veľkým škodám a nákladným opravám.
Zamŕzanie vodovodu, rúr, potrubí, či kanalizácie? Prečo sa to deje?
Dôvodov, prečo potrubie v zime zamŕza je mnoho. Veľa z nich sa odvíja práve v zlej inštalácii, postupoch zavádzania a nedodržania technických noriem. Časť potrubí, ktoré sú priamo vystavené mrazivému počasiu ako točky alebo rúry na vonkajších stenách sú vysoko pravdepodobne zamrzávané pravidelne. Čudovali by ste sa, ale zamŕzaniu viete predísť ešte včas, a to pri stavebných prácach alebo úpravách.
Čo robiť, aby sme zabránili zamŕzaniu potrubí?
Vždy je lepšie problému predchádzať ako riešiť už vzniknutý problém. Preto sa snažte dodržiavať naše rady a eliminovať tak možné riziká.
Jednou zo základných chýb je plytké umiestnenie potrubí v zemi, čoho následkom je rýchle zamŕzanie. Najdôležitejšie je nevystavovať potrubia ani rúry nepriaznivému počasiu, a teda ich všemožne chrániť. Fyzika nepustí, čím je potrubie plytšie, tým rýchlejšie nadobudne teplotu na povrchu zeme, a tak zamrzne oveľa rýchlejšie aj ľahšie ako keby bolo umiestnené v správnej hĺbke. Potrubie by sa malo jednoznačne nachádzať hlboko pod úrovňou mrazu. Ideálnou hĺbkou sa určuje 1,8 – 2 metre a hlbšie. Všetko závisí najmä od regiónu, preto napríklad v mestách a obciach Podunajskej nížiny to bude určite nižšie ako v severných horských oblastiach, kde je počasie dlhodobo chladnejšie a dosahuje oveľa nižšie teploty.
Príčinou zamŕzania potrubí, kanalizácie, rúr, vykurovacích potrubí a iných pozemných alebo nadzemných potrubí je i nedostatočná a zlá tepelná izolácia. V žiadnom prípade neumiestňujte potrubia, či rúry do blízkosti betónových a železobetónových konštrukcii, tehlových alebo betónových stien na budovách, ktoré vedia nadobudnúť oveľa vyššiu tepelnú vodivosť ako má napríklad pôda, hlina, či zem ako taká. Potrubie sa tiež nachádza na istých miestach bližšie k zemskému povrchu, prípadne k stenám budov. Tieto úseky treba tepelne izolovať niekedy i hrubšou alebo dvojitou tepelnou izoláciou, aby nedošlo k zamŕzaniu. Ako vhodné tepelné izolanty sú považované napríklad minerálna alebo sklenená vlna, či montážna pena.
Pravidelné používajte potrubné systémy, či už vodovodné alebo kanalizačné. Problém si totiž viete vytvoriť i sami, ak nedostatočne využívate vodu alebo kanalizáciu v domácnosti. Nízka spotreba vody spôsobuje zamŕzanie vody oveľa rýchlejšie, preto využívajte pravidelne vodovodné potrubie a kanalizáciu. V prípade celoročne nevyužívaných priestorov ako sú chaty, chalupy, záhradky, na ktoré chodíte iba sezónne vypúšťate vodu pred zimným obdobím. Týka sa to i vonkajších závlah, ktoré používate v záhradkách. Pred zimou ich kompletne vypustite a nechajte prepláchnuť kompresorom, aby sa zazimovali. Taktiež záhradne hadice nechajte kompletne vytiecť, stočte a uložte na suché miesto, napríklad do náraďovne alebo pivnice.
Voľte širší priemer potrubí, tie na rozdiel od úzkych zamŕzajú oveľa ťažšie a pomalšie. Čím viac vody v nich bude, tým lepšie, zamŕzanie bude totiž trvať oveľa dlhšie ako v prípade úzkych rúr. Vysoko odporúčané je používanie potrubia širšieho ako 50 mm.
I keď všetky podmienky dodržíte stále je tu riziko zamrznutia, a to v prípadoch extrémnych mrazov, ktoré sa môžu pár dni v roku vyskytnúť. Pred týmito situáciami sa nemožno brániť, keďže príroda je nevyspytateľná a nepredvídateľná. Riziko zamrznutia kanalizačného, potrubného systému a rúr sa predpokladá i v prípade dodržania všetkých odporúčaní pri klesnutí teplôt na okolo -15 až -25 °C.
Kontrolujte tých, ktorí vám potrubie osádzajú. K veľkým chybám dochádza práve pri zlých výpočtoch alebo v snahe ušetriť peniaze zo strany vykonávajúcej firmy.
Ako rozmrazovať potrubia?
Nečakajte na to, kedy budú teploty opäť nad nulou, prípadne na teplejšie jarné počasie, konajte včas!
Je mnoho spôsobov ako rozmraziť potrubie, či už po domácky alebo profesionálne odborníkmi. Dôležitou a niekedy ťažkou výzvou je lokalizácia a určenie zamrznutých miest v potrubí a kde vlastne k zamrznutiu došlo a v akom rozsahu. Ďalší faktor je stav potrubia. Ak došlo k popraskaniu alebo roztrhnutiu potrubia je nutné ho odborne vymeniť.
Pri rozmrazovaní je dôležité nechať otvorené všetky možné ventily, aby roztopený ľad mohol bez problémov vytekať. Vodovodné potrubie sa rozmrazuje smerom od kohútika do stúpačiek, za to kanalizačné potrubie rozmrazujeme opačne, od stúpačiek smerom k septiku.
Jednoduché odmŕzanie a odmrazovanie
Ak máte zamrznuté potrubie, či kohútik alebo rúru trčiacu z povrchu zeme alebo z fasády môžete pristúpiť k ručnému rozmŕzaniu fénom, infra lampou, vykurovacími káblami, rôznymi elektrickými prenosnými vyhrievačmi a ohrievačmi, plameňometom alebo priamo vriacou vodou, či mokrými horúcimi handrami. I keď si možno na rozmrazovanie trúfate sami, vždy je lepšie zavolať si na to predsa len odborníkov.
Pointou a cieľom odmrazovania vytŕčajúcich, odhalených a otvorených potrubí, kohútikov, či rúr je vystaviť ich sústavnému teplu, až dokiaľ nedôjde k rozmrznutiu a spriechodneniu, resp. sfunkčneniu potrubia.
Veľký pozor si však treba dávať na materiál potrubí. Spomínané metódy sú vhodné zväčša na kovové rúry, nakoľko sú výborný tepelný vodič. Tie plastové by vedeli poškodiť, prípadne úplne roztopiť.
Rozmrazovanie potrubí a rúr hadicou a horúcou vodou
Najlacnejšia, no najzdĺhavejšia metóda, ideálna na ľahko lokalizované zamrznutie v potrubí a rúrach. Na potrubie sa jednoducho nasadí hadica s horúcou vodou, ktorá je pustená priamo na zamrznuté miesto. Je nutné použiť hadicu s menším priemerom, ako je potrubie, najlepšie takú, ktorú možno ohýbať pre prípad výskytu ohybov, zatočených rúr a potrubí.
Máme profesionálnu špičkovú techniku a skúsenosti rozmrazením potrubí, rúr, vykurovacích a kanalizačných systémov, rúrovodov a iných potrubí pomocou horúcej vody. Sme rýchly a rozmrazovanie vykonávame výlučne ekologicky, bez použitia chémie.
Odmrazovanie kanalizačných potrubí a kanalizačného systému
I keď je oveľa menej pravdepodobní, že zamrznú, stať sa to môže. V kanalizácii dochádza neustále k pohybu vody, resp. ich obsahu, preto sa nepredpokladá časté zamŕzanie. Ak sa však i napriek tomu stane, že namrzne existuje pár metód na jej rozmrznutie.
Ak sa ľad nenachádza ďaleko od toalety, či umývadla je možné cez nich naliať horúci koncentrovaný soľný roztok v pomere 1 kg na 10 l vody, ktorý je schopný ľad v potrubí roztopiť. Možnosť predstavuje i vykurovací kábel, ktorým cez toaletu vložíme do rúry a pristúpime k rozmrazovaniu. Ak ani jedna metóda nezabrala alebo nie je možné ju použiť pristúpte k rozmrazovaniu hadicou s horúcou vodou.
Na rozmrazovanie kanalizácii je tiež vhodné si zavolať odborníkov, ktorí s tým majú nielen skúsenosti, ale odmrazovanie vykonajú rýchlejšie, odbornejšie, bez prípadných škôd. Disponujeme profesionálnymi strojmi a parogenerátormi, ktoré si s tým hravo poradia.
Rozmrazovanie striech, odkvapov, ríms, žľabov – roztápanie ľadu a snehu
Venujeme sa ekologickému rozmrazovaniu a roztápaniu ľadu a snehu zo striech, odkvapov, ríms, rín, žľabov, okrajov striech, potrubí, úžľabia, odpadov, apod. Pri prácach využívame výlučne horúcu vodu produkovanú z našej robustnej vysokotlakovej techniky. Na rozpustenie aj tej najhrubšej vrstvy ľadu nepoužijeme ani kúsok chémie, chemikálii a iných umelých látok. Čistenie je maximálne v súlade s ekológiou, ochranou prírody, životného prostredia a zdravia ľudí.
Výsledok prác je naozaj rýchly. Dosahujeme teplotu vody až 98 °C, vďaka čomu sa i veľmi hrubý ľad topí veľmi rýchlo. Včasné rozmrazenie a roztopenie naozaj hrubej vrstvy snehu, či ľadu vie predísť nezvratným poškodeniam na budovách a domoch v dôsledku prepadu, popraskania, potrhania alebo iného zničenia strešných, či iných častí budov. Rozmrazovanie horúcou vodou je i oveľa finančne dostupnejšie a z hľadiska prác bezpečnejšie, než napríklad prácne ručné zhŕňanie, kde často potrebujete lešenie, plošinu, či iné pomocné nástroje.
Rozmraziť vieme skutočne každý zamrznutý povrch a to ekologicky horúcou vodou. K dispozícii sme každému, kto má problémy so zamrznutými potrubiami, rúrami, vodovodnými, kanalizačnými alebo vykurovacími systémami, so zamrznutými rímsami, žľabmi, odtokmi, odpadmi, rínami alebo strechami. Sme tu pre rodinné domy, bytové domy, firmy, administratívne komplexy, komerčné budovy, obchodné a nákupné centrá, štátnu správu a samosprávu, školské, ubytovacie a stravovacie zariadenia, a mnoho ďalších.
Svoje služby sprístupňujeme pre potreby nasledovných miest a okolitých obcí: Bratislava, Malacky, Holíč, Senica, Skalica, Myjava, Pezinok, Modra, Senec, Šamorín, Galanta, Dunajská Streda, Trnava, Veľký Meder, Sereď, Šaľa, Nitra, Komárno, Trenčín, Hlohovec, Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, Púchov, Bytča, Považská Bystrica, Žilina, Poprad, Košice, Michalovce, Prešov, Banská Bystrica, Martin, Prievidza, Zvolen, Nové Zámky, Spišská Nová Ves, Levoča, Levice, Zlaté Moravce, Veľký Krtíš, Lučenec, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Topoľčany, Handlová, Čadca, Detva, Rimavská Sobota, Rožňava, Revúca, Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica, Dubnica nad Váhom, Bánovce nad Bebravou, Partizánske, Brezno, Dolný Kubín, Trebišov, Kysucké Nové Mesto, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Humenné, Bardejov, Vranov nad Topľou, Snina.